Czy ZUS zajmuje się Twoim rozliczeniem? Nie martw się – nawet emeryci i renciści mogą przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy skorzystać z formularza PIT-OP. Czym jest, jak go wypełnić i dlaczego warto to zrobić? Oto pełne wyjaśnienie.

Rozliczenie z ZUS

Osoby, których jedynym źródłem dochodu są świadczenia ZUS, takie jak emerytury czy renty, nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej. Zamiast nich, Urząd Skarbowy rozlicza je automatycznie poprzez ZUS. Do 2017 roku jednak przekazywanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego było utrudnione. Na szczęście od pięciu lat emeryci i renciści mają do dyspozycji PIT-OP.

PIT-OP – Co to jest?

PIT-OP to specjalny formularz, dzięki któremu osoby rozliczane przez ZUS mogą łatwo wskazać, na jaki cel przeznaczą 1,5% podatku. Wypełnienie go jest prostsze niż samodzielne wypełnienie pełnej deklaracji podatkowej – wystarczy pobrać formularz i uzupełnić niezbędne dane.

emeryt.jpg

Jak wypełnić PIT-OP?

Najprostszym sposobem na wypełnienie PIT-OP 2023 jest pobranie go ze strony internetowej lub skorzystanie z bezpłatnego programu PITax.pl, który kieruje krok po kroku przez całą procedurę. Jeśli decydujesz się na samodzielne wypełnienie, potrzebujesz jedynie numeru KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5% podatku. Na przykład, jeśli chcesz wesprzeć Fundację Zbieramy Razem, numer KRS to 0000 587 797.

Warto zaznaczyć, że nie musisz obliczać kwoty 1,5% podatku – wystarczy podać numer KRS. Oprócz tego, w formularzu podajesz swoje dane (imię, nazwisko, datę urodzenia, NIP lub PESEL) oraz nazwę i adres urzędu skarbowego, w którym się rozliczasz.

Co dalej?

Po wypełnieniu PIT-OP, pozostaje jedynie przekazać go w terminie do 30 kwietnia 2024 roku na adres właściwego urzędu skarbowego. Możesz to zrobić osobiście, przesłać pocztą, lub skorzystać z systemu elektronicznego. Twój gest solidarności może pomóc potrzebującym, a przekazanie 1,5% podatku staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Skorzystaj z PIT-OP i wprowadź pozytywną zmianę w życiu tych, którzy potrzebują wsparcia. Wspierając Fundację Zbieramy Razem KRS 0000 518 797 pomagasz tym co tego potrzebują.

Dodano 2024-02-05