KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Fundacja Zbieramy Razem z wizytą w elbląskim DPS
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

W Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci przy ul. Kasprzaka w Elblągu odbyło się wczoraj oficjalne podsumowanie i zakończenie projektu Bestiariusz. Był on wymyślony przez wolontariuszki i realizowany przez gdańską Fundację Zbieramy Razem. Zasłynął z efektownych kalendarzy przedstawiających dwanaście postaci wywodzących się z mitologii starożytnej i średniowiecznej różnych krajów, a dedykowany kilkudziesięcioosobowej grupie bardzo chorych, niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie dzieci. 

W obecności dziennikarzy Piotr Barszczewski, prezes zarządu Fundacji Zbieramy Razem, wręczył siostrze Halinie Rydzy, dyrektorowi domu, symboliczny czek na 12 tys. zł, które udało się pozyskać dla dzieci w ramach „Bestiariusza”. Projekt poruszył serca nie tylko mieszkańców regionu, ale i całej Polski. 

Karolina Sypniewska i Martyna Pruszak, obecne na spotkaniu, to wolontariuszki fundacji, które zaraziły pomysłem zrobienia kalendarza prezesa fundacji. Idea była jasna: kalendarz ma nie tylko ładnie wyglądać na ścianie, ale i pomóc innym. Tak powstał projekt, który wsparł niepełnosprawne dzieci z elbląskiego Domu Pomocy Społecznej.      

- Jako fundacja, daliśmy podstawy prawne do zorganizowania zbiórki, platformę crowdfundingową i subkonto, na które wpływały pieniądze – mówił prezes Piotr Barszczewski. - Odzew był ogromny, domem zainteresowali się ludzie z całego kraju. Za uzyskane środki, czyli 12 tys. zł, zakupiliśmy urządzenie do magnetoterapii z dwoma aplikatorami dla dzieci, tych malutkich i tych starszych. 

W ramach Bestiariusza sieć Kaufland z Elbląga przekazała bony towarowe do realizacji w tej sieci zakupu środków higieny, ubranek i żywności o wartości 1000 złotych i złożyła zapewnienie, o co kwartalnym wspomaganiu podopiecznych Fundacji Zbieramy Razem. Elbląska firma HOME CONCEPT na apel ze strony Fundacji Zbieramy Razem, ofiarowała natomiast nowe meble na wyposażenie pokoików podopiecznych. 

Z pomocy ogromnie cieszy się również dyrektor domu przy ul. Kasprzaka, siostra Halina Rydzy, która podkreślała, że jej podopiecznym, czyli niepełnosprawnym intelektualnie i fizycznie dzieciom, należy się miejsce w społeczeństwie.

- Uważam, że dzieci niepełnosprawne nie powinny przebywać w zamkniętej enklawie - mówiła. - One powinny wejść w środowisko, należy im się to. Należy im się uwaga społeczeństwa, bo to pełnoprawni ludzie. Dlatego często jesteśmy na różnych uroczystościach w mieście, nauczyciele biorą dzieci na spacery po to, żeby pokazać ludziom, że mieszkają tu takie dzieci. One zwracają na siebie uwagę, ale taką pozytywną. Czasami ktoś przyjdzie i powie "siostro, mam takie ubranka, może się przydadzą?", no oczywiście, że tak. Przychodzą wolontariusze, starsze kobiety, które chcą pobyć z dziećmi. Drzwi są otwarte, my bardzo chętnie zapraszamy wszystkich.

Niepełnosprawni podopieczni obdarowali prezesa fundacji bukietem róż. Jak zaznaczyła siostra Halina Rydzy, to szczególne kwiaty wdzięczności, kwiaty serca, bo poprzez prezesa fundacji wręcza je wszystkim ludziom dobrego serca - darczyńcom. Nie umie inaczej im wyrazić swojej ogromnej wdzięczności i uznania. 

Wychowankowie domu wręczyli też róże wolontariuszkom za to, co na ich rzecz zrobiły. 

Prezes Barszczewski zapewnił, ze mimo zakończenia Bestiariusza, nadal trwa zbiórka pomocy dla elbląskiej placówki, która ma tak dużo potrzeb.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera