KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Pomoc dla seniorów - Podarowaliśmy inhalatory i pulsyksometry
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
pomoc covid

Kilkadziesiąt inhalatorów służących do domowych inhalacji oraz kilkadziesiąt pulsoksymetrów napalcowych przeznaczonych do wyrywkowej kontroli wysycenia tlenem hemoglobiny, czyli określania tak zwanej saturacji, zakupiła dla seniorów wymagających takiego leczenia i diagnostyki Fundacja Zbieramy Razem z siedzibą w Gdyni.

koronawirus, covid-19Ta pomoc trafia już przede wszystkim do tych seniorów, którzy przebyli covid-19, ale nadal muszą walczyć o każdy oddech. Wielu z nich nie stać na zakup urządzeń do inhalacji, tak zwanych inhalatorów, nie każdy z nich może sobie pozwolić na kupno pulsoksymetru, żeby kontrolować poziom saturacji.

Dynamiczny rozwój pandemii SARS-CoV-2 i prawie codzienne doniesienia o braku wolnych łóżek w szpitalach zwiększa zainteresowanie pacjentów preparatami mającymi na celu poprawę komfortu oddychania przy duszności towarzyszącej COVID-19. Pacjenci poszukują lżejszego oddechu którego mogliby użyć w razie potrzeby w warunkach domowych.

W ciągu ostatnich dni przestała być dostępna możliwość wypożyczania koncentratorów tlenu, na serwisach aukcyjnych widać początki spekulacji produktami z tlenem (puszki tlenowe) i wydłużenie czas dostaw do kilku tygodni, a apteki zgłaszają wzrost zainteresowania pulsoksymetrami.

Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy przechodzą infekcję łagodnie (skąpoobjawowo) lub wręcz bez objawów, nie wymagają pobytu w szpitalu. Wówczas na ogół nie jest konieczna żadna terapia. W przypadku wystąpienia gorączki mogą przyjąć leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Zalecany jest także odpoczynek i doustne nawodnienie.

Wskazane jest również monitorowanie stanu zdrowia i nadzór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny pozostając z Tobą w kontakcie zdecyduje, czy i w którym momencie powinieneś udać się do lecznicy.

Jeśli pojawią się już problemy z oddechem, to w przypadku COVID-19 pacjenci lub ich opiekunowie mogą mieć trudność z określeniem, na ile poważne są odczuwane przez chorego dolegliwości. Istotnym parametrem świadczącym o wydolności płuc jest nasycenie, czyli inaczej saturacja krwi tlenem. Gdy saturacja spada, mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem.

Wskaźnik saturacji - oznaczany symbolem SpO2 - wyrażany jest procentowo i nie powinien być niższy niż 95%. Oznacza to, że w momencie wykonania badania co najmniej 95% hemoglobiny powinno przenosić tlen do tkanek organizmu.

Warto jednak zaznaczyć, że o ile u zdrowej osoby wyjściowa saturacja może wynosić nawet 99%, to u pacjentów starszych, cierpiących na schorzenia płuc czy u palaczy, parametr ten może być już wstępnie obniżony (93-95%). Z niedotlenieniem organizmu mamy do czynienia, kiedy saturacja spadnie poniżej 90%.

Seniorzy otrzymują tę pomoc z fundacji na niezbędny okres, najczęściej do czasu zaopatrzenia lekarskiego. Po zwrocie do urządzeń i ich dezynfekcji, trafią one do kolejnych osób potrzebujących.

 

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera