KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 20 listopada.
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
Dzień seniora

Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 20 listopada. To taki dzień, gdy organizacje pozarządowe, czy też stowarzyszenia wspólne obchodzą święto seniorów. A podstawowym celem tego dnia jest promowanie aktywności osób w podeszłym wieku, ale także dążenie do integracji głównie młodszych grup społecznych z seniorami. 

Kilkanaście lat temu jeszcze sądzono, że mózg osoby w wieku emerytalnym nie jest w stanie przyjąć dużej dawki nowej wiedzy. Ale badania naukowe zaprzeczyły tej tezie i udowodniły, że w starszym wieku dominuje inteligencja skrystalizowana. Składa się z dotychczasowej wiedzy oraz doświadczeń. Warunkiem przyswajania nowych informacji jest także stała aktywność umysłowa. Badania naukowe, które zostały przeprowadzone na grupie starszych osób grających przez osiem tygodni w gry komputerowe przeznaczone do treningu pamięci, udowodniły, że po tym czasie szybkość ich umysłu cofnęła się o 25 lat w testach na przetwarzanie informacji i o 10 lat w testach pamięciowych. W niedalekiej przyszłości wraz z rozwojem medycyny, technologii oraz świadomości społecznej na temat starości, osoby po 60 roku życia umysłowo będą dorównywać czterdziestolatkom.

Warto podkreślić, że według danych demograficznych do 2050 roku liczna osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do prawie 2 mld. Zresztą od dłuższego czasu zauważalny jest demograficzny proces starzenia się społeczeństwa. A za kilkadziesiąt lat Polska będzie jednym najstarszych narodów w Europie. Od niedawna zmienia się na lepsze wizerunek seniora. Dziś starość przestaje oznaczać zniedołężnienie, a staje się kolejnym etapem życia, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zamierzenia oraz rozwijać własne zainteresowania. Coraz częściej seniorzy poszukują nowych form aktywności i zaczynają uczęszczać do Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku, do lokalnych stowarzyszeń lub pracują jako wolontariusze. Osoby starsze chcą zdobywać nową wiedzę i poszukiwać nowych metod rozwoju. 

Jednak, aby osoby starsze mogły korzystać z własnych możliwości to muszą spotkać się z akceptacją społeczną. Niestety, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych lub rozwijających się, gdzie pokolenie dzisiejszych 60-latków urodziło się i dorastało w warunkach wojny, niedożywienia, braku opieki zdrowotnej czy w złych warunkach mieszkaniowych, to wciąż nie ma możliwości rozwoju oraz częściej spotyka się z marginalizacją oraz krzywdzącymi stereotypami.

Fundacja Zbieramy Razem systematycznie troszczy się o poprawę losu kilkudziesięciu seniorów. Potrzeba im zakupić lekarstwa, opłacić rachunki za prąd, mieszkanie, czasem zakupić węgiel, czy ubranie i środki czystości. Dlatego każda Państwa pomoc, każda przekazana im złotówka, jest bezcenna. Kochajmy pomagać innym, nie bójmy się tego. A dobro zawsze do nas powróci! Nie tylko z okazji Dnia Seniora pamiętajmy o tych podopiecznych, często zamkniętych w „czterech ścianach”, samotnych… Wpłat prosimy dokonywać na subkonto: do wpłat krajowych: ING BANK 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689, do wpłat zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera