KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Europejski Dzień Seniora - szeroko otwórzmy nasze serca
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
Seniorzy

20 października przypada Europejski Dzień Seniora. Tego dnia w sposób szczególny pochylamy się nad losem osób starszych i podkreślamy ich rolę w społeczeństwie. I dobrze, gdybyśmy nie tylko w tym dniu, życzliwiej reagowali na starszych, nierzadko samotnych seniorów.

Europejski Dzień Seniora to również okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi zmagają się seniorzy. Chodzi o m.in. wykluczenie społeczne czy sytuację materialną.

Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Wszystkie daty mają jednak wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia.

Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną . Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Znakomita większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzi będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę.

Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość.

Starość nie tylko nie lubi pustki, ale też wymaga wielu takim osobom naszej pomocy, wsparcia, życzliwości, czy po prostu podania dłoni. Wśród podopiecznych Fundacji Zbieramy Razem jest wielu seniorów.

W miejscowości Końskie w woj. świętokrzyskim mieszka pani Maria Jurek. Wspaniały przykład oddanej żony, mamy i babci. Kobieta aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym. Ceniła sobie spacery i czas spędzany z rodziną. Niestety, dwa lata temu stan jej zdrowia zaczął się pogarszać. Szybkie męczenie się, coraz częstsze bezdechy, wysokie tętno stały się nieodłącznym elementem życia pani Marii. Kobieta powoli i podstępnie została wykluczana z dotychczasowego normalnego funkcjonowania. W kwietniu 2017 roku po tym, gdy karetka zabrała ją do szpitala z powodu poważnego problemu z oddechem, zdiagnozowano u niej przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Wyjście na krótkie zakupy, spacer zawsze są bardzo stresujące, a wręcz przerażające.

Szansą na powrót do dotychczasowego życia jest zakup przenośnego, lekkiego koncentratora tlenu, który kosztuje 16,5 tysięcy złotych. Urządzenie można zawiesić na ramieniu, jest ciche i doskonale sprawdza się w wyjściach poza dom. Lekki koncentrator jest łatwym w użyciu, idealnym udogodnieniem dla osób cierpiących na choroby płuc. Cena koncentratora jest zbyt wysoka dla pani Marii, przenośne urządzenie nie jest refundowane przez NFZ.

Może zwłaszcza przy okazji Dnia Seniora warto pomyśleć o tym, jak kobiecie możemy pomóc? Dać jej nadzieję na powrót do normalnego życia? Dla nieobojętnych podajemy numer konta, należy wskazać „Pomoc dla Marii Jurek”: do wpłat krajowych: ING BANK 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689,
do zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697.

Teraz pragniemy zwrócić uwagę na Gubin, gdzie mieszka Bogusław Myczko. Pan Bogusław znajduje się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i materialnej, związanej z ubóstwem oraz ciężką chorobą. Zdiagnozowany został nowotwór odbytnicy a także guz pęcherza moczowego wraz z cukrzycą typu II i nadciśnieniem tętniczym. Wszystko to stanowi ogromną trudność dla Pana Bogusława. Jego życie nie jest łatwe i beztroskie, lecz pełne utrapień, mimo to nie traci nadziei na poprawę swojego losu. Niski zasiłek, który otrzymuje wystarcza jedynie na pokrycie podstawowych potrzeb bytowych, co w znacznym stopniu utrudnia prawidłowe leczenie choroby. Dlatego też zwracamy się z gorącą prośbą o jego wsparcie. Potrzebne są pieniądze na pokrycie leczenia, dojazdów do lekarzy specjalistów oraz na zakup potrzebnych rzeczy, takich, jak cewniki czy pieluchomajtki. Zalecony również został wyjazd do ośrodka rehabilitacyjnego, lecz obecnie to wszystko jest poza zasięgiem finansowym Pana Bogusława. Wpłat prosimy dokonywać na subkonto z dopiskiem „Pomoc dla Bogusława Myczko”: do krajowych: ING BANK 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689, i zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera