KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Problem z dostępnością leków - MZ uruchamia infolinię
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
leki

Tak zwany odwrócony łańcuch dystrybucji to jedna z przyczyn problemów z dostępnością leków w naszych aptekach. Druga, to przerwy w dostawach substancji leczniczych dla producentów w Europie z rynków azjatyckich. Ministerstwo Zdrowia i GIF pracują nad zwiększeniem dostępności do leków, które znalazły się w najnowszym wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności. Od 15 lipca zaczęła działać specjalna infolinia dla pacjentów, którzy mają problem z zakupem leków.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, mające wznowić dostęp do leków, które znalazły się w najnowszym obwieszczeniu ministra zdrowia z 5 lipca 2019 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP – informuje Puls Farmacji.

O narastających problemach z dostępnością leków informowała Naczelna Izba Aptekarska. Według niej łącznie z grupą ponad 300 leków stale zagrożonych brakiem dostępności, niedostępnych dla pacjentów jest blisko 500 produktów leczniczych, a sytuacja "pogarsza się z dnia na dzień". Problem z dostępnością dotyczy m.in. leku Euthyrox, stosowanego w niedoczynności tarczycy. "Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań" - czytamy w komunikacie resortu.

Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od 15 lipca udzielają informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Pod tym numerem można również uzyskać informację o dostępności zamienników leków. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że publikowane cyklicznie, co najmniej raz na dwa miesiące, obwieszczenia dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie są wykazami leków brakujących w aptekach - trafiają na nie pozycje, do których problemy z dostępem zgłasza zaledwie 5 proc. z kilkunastu tysięcy aptek w danym województwie. Lek umieszczony na liście nie może być bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego sprzedany poza granice kraju - ma to być instrument walki z nielegalnym wywozem leków – dodaje Puls Farmacji.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera