KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Oni też mają prawo do szczęścia, do swojego Dnia Dziecka…
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
Dzień Dziecka

Lubię Twoją słodką buzię,
mój kochany Ty łobuzie
i serduszko Twe gorące,
chcę Ci dać całusów tysiące.

***

Międzynarodowy Dzień Dziecka. Nasi podopieczni szczególnie potrzebują ciepła. Potrzebują wsparcia. Uśmiechu i serdeczności. W tym szczególnym dniu, jak mówił św. Jan Paweł II „Nikt nie ma prawa czuć się szczęśliwym w oderwaniu od innych”.  

Być radosnym i szczęśliwym, to największe pragnienie każdego człowieka, zwłaszcza dziecka. Nikt z nas nie chce być kimś skrzywdzonym, uzależnionym czy zrozpaczonym, a mimo to tak wielu ludzi przeżywa swoje życie jako nieznośny ciężar.

***

Modli się. O ulgę w cierpieniu. O uzdrowienie. Dar życia.

…Oto ja, Twoje dziecko,
poddaję się całkowicie Twojej świętej woli
proszę Cię, Odkupicielu mój,
uzdrów łaską Ducha Świętego rany i słabości mojej duszy
odpuść mi grzechy,
wzmocnij mnie w cierpieniach moich,
oddal je ode mnie, jeśli jest taka Twoja wola…

Kamila Żelek z Dębówka Nowego na Wielkopolsce urodziła się z porażeniem mózgowym. Cały czas jest intensywnie rehabilitowana, jednak jej rodziców nie stać na dalsze leczenie córki. Oprócz Kamili mają jeszcze troje młodszych, uczących się dzieci. Prowadzą gospodarstwo rolne. Kochają swoje pociechy, a szczególnie miłością otaczają ich chorą córkę. Kamila w miarę możliwości finansowych rodziców uczestniczy w turnusach rehabilitacyjnych. Ci nie chcą jednak, aby odbywało się to kosztem pozostałej trójki dzieci. Dzięki samozaparciu, konsekwencji prowadzenia rehabilitacji Kamila zrobiła znaczne postępy, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawność fizyczną.

Ze względu na widoczny postęp w rozwoju psychoruchowym dziecka wskazane jest kontynuowane leczenie. Wiąże się to z potrzebą uczestnictwa na kolejnych turnusach rehabilitacyjnych. Optymalne warunki dla postępującej terapii zapewni 6-7 turnusów w roku. Niestety koszt turnusu wynosi od 5200 do 5700 zł wraz z opiekunem. Rodziców Kamili na to nie stać. W listopadzie Kamila została poddana zabiegowi operacyjnemu z zastosowaniem metody Ulzibata, (usunięcie przykurczy mięśni). Metoda ta pozwala na zwiększenie aktywności ruchowej i stymulację rozwoju umysłowego pod warunkiem dalszej intensywnej rehabilitacji. Niestety, sytuacja finansowa Żelazków nie pozwala na pokrycie tych kosztów. Błagają o pomoc.

***

Na ogół raczej nieliczne osoby promieniują radością i szczęściem. To najlepszy dowód na to, że nikt z nas nie jest w stanie stać się człowiekiem szczęśliwym w sposób spontaniczny i bez wysiłku. Szczęście osiągnąć mogą jedynie ci, którzy rozumieją, na czym ono polega oraz jaka droga do niego prowadzi. Trudno jest jednoznacznie zdefiniować szczęście, gdyż każdy z nas ma nieco odmienne wyobrażenie na ten temat. Niektórzy wyobrażają sobie szczęście w sposób aż tak bardzo subiektywny i dziwny, że ma on już niewiele wspólnego ze szczęściem prawdziwym. Z opisem szczęścia jest zatem podobnie, jak z opisem zdrowia. Znacznie łatwiej zdefiniować chorobę i nieszczęście niż zdrowie i szczęście.

 

Ze wszystkich kwiatów świata
chciałbym zerwać... słońce
i dać je potem Tobie
złociste i gorące.
Słoneczko jest daleko,
ale się nie martw (imię)
narysowałem drugie,
jest prawie takie samo.
Teraz Cię wycałuję,
jak mogę najgoręcej,
bo tak Cię kocham bardzo,
że już nie można więcej.

***

Nikodem Konior z Rybnika potrzebuje spacerowy wózek rehabilitacyjny. Tak bardzo o nim marzy dla kochanego wnuka jego babcia. Chłopiec cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i taki wózek byłby wielkim udogodnieniem dla niego. Babcia chciałaby także pojechać z wnukiem na turnus rehabilitacyjny, ponieważ wie, jak bardzo ważne jest ciągłe leczenie od najwcześniejszych momentów. W rodzinie jest czworo dzieci. Tato Nikodema również cierpi od dziecka na porażenie mózgowe, a siostra ma niedosłuch obustronny. Nie jest im łatwo, ale mają siebie i jakoś dają radę w codziennej egzystencji. Dobry człowiek woli sam cierpieć, niż na cierpienia drugich patrzeć…

***

Na ogół wszyscy zgadzamy się z tym, że ludzie dotknięci wysoką gorączką czy nowotworem są chorzy, ale określenie kryteriów zdrowia nie jest już takie oczywiste. Podobnie większość ludzi zgodzi się z tym, że ludzie zrozpaczeni czy uzależnieni są nieszczęśliwi. Zaczynamy jednak różnić się wtedy, gdy tylko próbujemy zdefiniować szczęście od strony pozytywnej. Szczęście ma bowiem wiele twarzy. I każda z nich jest piękna. Jeśli tylko jest wyrazem prawdziwej radości życia. W tej sytuacji rozsądniej jest skupić się na opisie owoców szczęścia niż na opisie szczęścia „samego w sobie”.

 

Dzisiaj jest Dzień Dziecka - wielkie święto
mój maluchu uśmiechnięty.
Zawsze wesół, pełen werwy,
radosną minkę masz bez przerwy
Nasz maluszku ukochany
bądź nam zawsze tak wspaniały!
My rodzice,
życzymy Tobie radości w domu
i lodów w niedzielę
i przyjaciół najlepszych na świecie.

***

Blanka i Piotr prowadzą Rodzinny Dom Dziecka Puszcza w Krakowie. Pod swój dach przyjmują dzieci chore, z opóźnieniem umysłowym, jak i uszkodzeniami mózgu, po traumach. Dzieci wymagają stałej rehabilitacji, terapii, zajęć wspomagających, licznych wizyt u specjalistów. W chwili obecnej małżeństwo ma pod swoją opieką ósemkę dzieci, oprócz tego w każdej chwili mogą przyjąć dzieci z interwencji. Większość dzieci ma zespół FAS czyli alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome). FAS to zespół wad wrodzonych, które są skutkiem picia alkoholu przez kobietę w ciąży. FAS nie można wyleczyć, można natomiast zmniejszać deficyty, z jakimi boryka się dziecko: opóźniony rozwój psychiczny i fizyczny, kłopoty z koordynacją, pamięcią, stany lękowe i depresyjne, deformacje twarzy czy dysfunkcje narządów wewnętrznych. Szansą na poprawę funkcjonowania dzieci jest wielowymiarowa rehabilitacja.

Dzieci mają problemy z zapamiętywaniem, nadpobudliwością, zaburzeniami w łączeniu przyczyn ze skutkami. Występują też zaburzenia widzenia i słuchu, zaburzenia koordynacji, orientacji przestrzennej, ale także i inne objawy – m.in. brak łaknienia, brak odczuwania ekstremalnych temperatur lub obniżenie/podwyższenie progu odczuwania bólu. Potrzebna jest pomoc w dodatkowej rehabilitacji dzieci…

***

Człowiek szczęśliwy wyraźnie różni się od ludzi nieszczęśliwych we wszystkim, co myśli, przeżywa i czyni. Taki człowiek promieniuje radością. Jest entuzjastą życia. Emanuje z niego spokój i pogoda ducha. Tymczasem człowiek nieszczęśliwy boi się otaczającego go świata. Czasem boi się nawet samego siebie. Nękają go natrętne myśli i wyrzuty sumienia. Niepokoi go teraźniejszość i przyszłość. Cierpi z powodu doznanej krzywdy. Nie widzi sensu życia. Również człowiekowi szczęśliwemu przychodzi mierzyć się z poważnymi trudnościami.

***

Wita was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca! Wstawać czas!
Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
to szczególny dla nas dzień.
Jasne złote słonko świeci,
spoza chmur uśmiecha się.
Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech nam pięknie słońce świeci
Oj! Jak ptaki dziś śpiewają
Tak życzenia nam składają.

***

Zaraz po urodzeniu Mai Tumidajewicz pojawiły się objawy po zamartwicy urodzeniowej. Niedokrwistość… Wiotkość krtani… Także posocznica urogenna. Maja miała ogromne szczęście, udało się pokonać większość dolegliwości, jednakże sepsa poczyniła spustoszenia w organizmie. Lekarze, rehabilitanci i rodzice nadal zmagają się z uszkodzeniem słuchu, podejmują wysiłki zmierzające do odzyskania zdolności mowy i sprawienia, by każdy krok odbył się bez upadków.

Zdaniem specjalistów Maja może skorzystać z dobrodziejstwa kombinezonu rehabilitacyjnego Thera Togs. Umożliwi on bardziej efektywną rehabilitację. Chodzi o uwolnienie dziewczynki od skutków Zespołu Napięcia Mięśniowego. Maja potrzebuje ruchu, nie tylko w czasie ćwiczeń pod okiem rehabilitanta, kombinezon pozwoli na podtrzymanie osiągniętych efektów i pomoże w codziennej aktywności dziecka, w pokonywaniu trudnej drogi do sprawności ruchowej.

***

Człowiek szczęśliwy jest nie tylko radosny i silny. Jest również człowiekiem mądrym. Nigdy nie manipuluje on swoim myśleniem ani nie ucieka od rzeczywistości. Wie, że uleganie miłym iluzjom czy modnym ideologiom prowadzi do bolesnego rozczarowania. Zdaje sobie sprawę z tego, że w świecie fikcji prawdziwe jest jedynie cierpienie. Jest świadomy tego, że nie istnieje szczęście osiągnięte bez wysiłku, bez pomocy Boga, bez prawdy i czujności, bez stawiania sobie wymagań, bez wierności sumieniu.

***

Życzę Ci, aby każdego dnia spotkało Cię coś zaskakującego.
Powinno to być coś, co wprawi Cię w zadumę.
Nie tylko wielkie sprawy wywołują zdumienie i zachwyt,
najczęściej wystarczą małe, powszednie rzeczy i wydarzenia:
taniec motyla, rozkwitający pączek, śpiew słowika nad polami.
Tych małych, codziennych odkryć serdecznie Ci życzę.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera