+48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

Wychowywanie chorego lub upośledzonego ruchowo czy intelektualnie, dziecka to poważny egzamin z dorosłości. Jest to również temat tabu. Często nie ze złej woli, bardziej nieumiejętności zachowania się, niewiedzy. Uprzedzenia są po obu stronach, choć z różnych przyczyn. Dla rodziców to szok, rozpacz, niedowierzanie.

Bywa, że ze smutku lub wstydu wycofują się z życia, zamykają w czterech ścianach. Jak pomóc dzieciom chorym i upośledzonym, jak pomóc ich rodzinom?  Wiele osób widząc rodzinę z upośledzonym umysłowo lub fizycznie dzieckiem, nie wie jak zareagować, brakuje słów nawet na określenie własnych emocji, a co dopiero na wsparcie rodziny dotkniętej chorobą. Pomóc przepchnąć wózek przez piach, czy lepiej nie zwracać uwagi, by nie być posądzonym o użalanie się i litość? A co zrobi nasze dziecko, widząc dziwne zachowanie rówieśnika? Może je odsunąć, żeby się nie przestraszyło? To ważne pytania i dowodzą braku zrozumienia dla inności, czasem zabobonnego strachu przed kontaktem z niepełnosprawnym, zupełnie jakbyśmy mieli do czynienia z chorobą zakaźną. A przecież często wystarczy jedynie trochę empatii i zwykłej, ludzkiej wrażliwości. To właśnie najprostsza droga do przełamania barier.

Czasami niepełnosprawność jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Jest to jakby druga grupa ludzi potrzebujących pomoc. Ludzi dorosłych niekiedy czynnych zawodowo i ludzi w podeszłym wieku. To bardzo trudna sytuacja, powodująca zmianę funkcjonowania wielu osób. Czasem wymaga nawet rezygnacji z pracy i całkowitego poświęcenia opiece nad osobą niepełnosprawną. Przewartościować trzeba swoje dotychczasowe plany i oczekiwania, często zrezygnować z kariery i ambicji zawodowych. Rytm domowego życia koncentruje się na osobie najsłabszej, wymagającej opieki i pomocy.

Fundacja Zbieramy Razem pomaga przejść osobom niepełnosprawnym przez ten ciężki okres życia. Pomagamy nie tylko dając wsparcie finansowe, ale wsparcie poprzez rozmowę.

Podobne Artykuły

Przyjdź, zobacz i opowiedz o tym innym ...

Szczegółowe informacje dotyczące pakietu onkologicznego, badanie płuc,

Fundacja Zbieramy Razem z wizytą w elbląskim DPS

W Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci przy ul. Kasprzaka w Elblągu odbyło

Bestiariusz zakończony - sprzęt dostarczony

Projekt Bestiariusz, który zasłynął z efektownych kalendarzy przedstawiających

Razem Rozgrzejmy Serduszka Dzieciom

Fundacja Zbieramy Razem wspólnie z siecią sklepów Swarovski przeprowadzają

Projekt Bestiariusz - super kalendarz na 2015r.

To wspólny projekt Fundacji Zbieramy Razem i trójmiejskiej grupy wolontariuszy

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera