KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Innowacje medyczne pozwalają lepiej leczyć nowotwory
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
Innowacje medyczne pozwalają coraz lepiej leczyć nowotwory

Innowacje medyczne pozwalają coraz lepiej leczyć nowotwory. Dzięki odkryciom naukowym i nowym terapiom chorzy mogą przeżyć wiele lat – donosi portal naukawpolsce.pl. Nie czekajmy aż pojawi się krwawienie albo obwód brzucha powiększy się pod wpływem rosnącego guza – radzą lekarze. Fundacja Zbieramy Razem, której jednym z zadań jest propagowanie profilaktyki, zachęca do badań.   

Kilkuset studentów medycyny, lekarze stażyści oraz onkolodzy rezydenci zebrali się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz w pozostałych 13 uczelniach medycznych, w tym w Gdańsku, aby na konferencji szkoleniowej uczyć się o „Innowacjach w onkologii”. Konferencję zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Wykłady były związane z trzema typami nowotworów: rakiem jelita grubego, rakiem jajnika oraz rakiem tarczycy”.

Portal informuje, że dostęp do innowacji w medycynie nie stanowi aż tak ogromnego problemu dla polskich lekarzy. Już na etapie studiów poznają oni najlepsze procedury medyczne, a potem kontynuują naukę przez całe zawodowe życie. W razie wątpliwości wiedzą, dokąd należy skierować pacjentów z najtrudniejszymi przypadkami nowotworów. W Polsce rozwija się wiele specjalistycznych, tzw. referencyjnych ośrodków medycznych, które zajmują się ściśle określonymi dziedzinami onkologii. Problemem nie jest więc brak wiedzy i możliwości jej poszerzania, ani sprzętu czy metod leczenia, ale diagnostyka. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia zastosowanie innowacji w praktyce.

Kiedy bez powodu kobieta nie może dopiąć spodni, a pasek zapina się na dalsze dziurki, to wcale nie musi być problem z nadwagą, ale nowotwór. Rak jajnika czy rak jelita grubego to wyjątkowo złośliwe nowotwory, w przypadku których o przeżyciu pacjentów decyduje to, jak wcześnie zgłosili się na badania. Rak tarczycy daje dużo lepsze rokowania.

Im wcześniej wykryty zostanie nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie, które w onkologii oznacza przynajmniej 5-letnie przeżycie pacjenta bez nawrotu choroby. Badanie endoskopowe jelita grubego, czyli kolonoskopia jest bezpłatna i dostępna dla każdej osoby po 55. roku życia w ramach programu badań przesiewowych. Pacjenci otrzymują zaproszenia na badania, które pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium zaawansowania. Każdy z nas ma szansę zmniejszyć ryzyko powstania nowotworu. W trakcie badania wykrywane są bowiem już zmiany przednowotworowe, czyli polipy. Pacjenci, którzy do lekarza zgłaszają się dopiero z pełnoobjawowym rakiem jelita grubego są w bardzo trudnej sytuacji. Mimo to i w tych przypadkach stosowane są najnowocześniejsze procedury medyczne i terapeutyczne, które wydłużają czas życia pacjenta z nowotworem.

Z roku na rok pacjenci mają dostęp do coraz nowocześniejszego leczenia - czy to chemioterapii czy to metod chirurgicznych. Osoby z uogólnionym rakiem jelita grubego, czyli takie, które mają już przerzuty do wątroby, mają dostęp do nowych leków, ukierunkowanych na konkretne cele molekularne. W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o tym, że leki, które były dostępne dopiero w trzeciej linii leczenia zostały przeniesione już do pierwszej linii leczenia.

Fachowcy mówią jasno, że nie wolno bać się wyniku kolonoskopii. Jeżeli nowotwór jest tylko w jelicie grubym to po zakończonym leczeniu chirurgicznym pacjenci mogą nawet w ogóle nie wymagać chemioterapii. Dalsze postępowanie skupia się wyłącznie na obserwowaniu pacjenta przez kolejnych 5 lat.

Rak jajnika rokuje znacznie gorzej niż rak jelita grubego, bo jest to nowotwór, który bardzo późno daje objawy. Często jak pacjentka zauważa te objawy u siebie, to nowotwór jest już w stadium uogólnienia, czyli przerzuty są rozsiane w jamie brzusznej. Jakie to objawy? Pacjentki zauważają powiększenie obwodu brzucha. Spodnie, które nosiły, stają się za wąskie w pasie, a ulubiony pasek nie zapina się już na tą samą dziurkę, tylko na kolejną. Wynika to zarówno z rosnącej masy guza jak i wodobrzusza, które towarzyszy rakowi. Aż trzy czwarte pacjentek wykrywa raka jajnika w trzecim i czwartym stadium zaawansowania nowotworu, kiedy rokowania są już bardzo złe, ze względu na biologię tego nowotworu.

W Polsce są ośrodki referencyjne, które zajmują się wyłącznie określonymi grupami nowotworów: czy to nowotworami piersi czy jelita grubego. Im nowotwór jest bardziej skomplikowany pod względem medycznym, tym lepiej, żeby pacjent trafił do bardziej specjalistycznych ośrodków i do lekarzy, którzy tam pracują.

Program nauczania onkologii różni się w zależności od miejsca, w którym student studiuje i z kim ma zajęcia. Nauka na uniwersytecie nie jest nastawiona na przekazanie wiedzy specjalistycznej gotowej do przeniesienia do codziennej praktyki klinicznej. Podstawową umiejętnością, jakiej oczekuje się od absolwenta uczelni medycznej, jest zdiagnozowanie nowotworu. Młody lekarz musi wiedzieć, jakie objawy mogą sugerować chorobę nowotworową u pacjenta i umiejętnie poprowadzić diagnostykę.

Lekarze dowiedzieli się na konferencji, jak można leczyć pacjentów chirurgicznie, jakie są postępy w chemioterapii i czego należy wymagać od patomorfologów, którzy tworzą raport histopatologiczny. Taki raport stanowi potwierdzenie rozpoznania choroby nowotworowej. Cześć ośrodków patomorfologicznych ogranicza się tylko do obowiązkowych informacji, natomiast ośrodki specjalistyczne zawierają w opisie również informacje dodatkowe – niezwykle cenne w dalszym prowadzeniu pacjenta – donosi portal naukawpolsce.pl

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera