KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - 14/2 święto zakochanych – dzielmy się dobrem z potrzebującymi!
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

14 lutego coroczne święto zakochanych – dzielmy się dobrem z potrzebującymi!

Już za chwileczkę, już za momencik… Walentynki! Jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zakochanych. 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się rozmaitymi upominkami. To swoiste dzielenie się dobrem może mieć też przełożenie na ofiarowanie cząstki siebie tym, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. Święty Walenty z każdego takiego odruchu ludzkiej dobroci będzie dumny.

Zwyczajem w dniu św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim również jest obchodzone tego dnia, jest wysyłanie listów z wyznaniami miłosnymi, nierzadko pisanymi wierszem. Na Zachodzie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii czy też Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. W południowej i zachodniej Europie Walentynki są obchodzone od średniowiecza. Północna i wschodnia część dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. W Polsce obchody walentynkowe popularność uzyskały dopiero w latach 90.

Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Najczęściej w kształcie serca, opatrzonych walentynkowym wierszykiem, a nierzadko miłosnym wyznaniem.

Ze Walentynkami łączy się również zwyczaj obdarowywania upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, czy też pluszowych maskotek. To dzielenie się dobrem miewa też przełożenie na potrzebujących, na tych, którzy nie mają drugiej „połówki”, osoby najbliższej, ukochanej. Coraz częściej także z okazji Dnia Zakochanych dać komuś cząstkę siebie. Ciasteczka, czekoladki, pluszaki, czy też wpłacić jakiś datek, który dopomoże komuś w spełnieniu marzeń, odzyskaniu wiary, że to wszystko ma sens… A te marzenia są tak różne, jak różni są nasi podopieczni. Czekają na operacje, których nie sfinansuje im NFZ, na rehabilitację, których kosztów także nie pokryje fundusz. Czekają na pomoc w zakupie leków, pilnie potrzebnego sprzętu. Czekają za żywność, ubrania, na opał, bo nie było za co go kupić na zimę.  

Zajrzyjcie, prosimy, do tych, którym tak bardzo możecie odmienić los. Czekają na Wasze serca, bo też są kochani. Też maja prawo do Walentynek https://zbieramyrazem.org/podopieczni.html

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera