KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Bezinteresowna pomoc innym dobrze wpływa na zdrowie
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip
koncert Zuzia

Bezinteresowna pomoc innym dobrze wpływa na nasz mózg i zdrowie

Kto nie lubi dostawać prezentów i otrzymywać pomocy od ludzi? No kto?  Tymczasem okazuje się, że znacznie lepszy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie... fizyczne ma dawanie i pomaganie innym. Wpadły mi właśnie w ręce badania naukowców z University of Pittsburgh. Uczeni dokładnie sprawdzili to zagadnienie. 

Z kupowaniem i przyjmowaniem prezentów kojarzy nam się najbardziej magia świąt. To bardzo miły i serdeczny czas. Wszyscy przyznamy, że otrzymywanie prezentów jest ekscytujące i potrafi poprawić nastrój, a naukowcy podkreślają, że o wiele więcej korzyści prozdrowotnych niesie pomoc innym, w tym działanie w ramach wolontariatu.

Jeżeli ktoś zastanawiał się, dlaczego niektórzy wyjeżdżają na drugi koniec świata, by pomagać budować studnię w jakimś odległym zakątku albo leczyć czy też uczyć dzieci, odpowiedź może teraz wydać się prostsza. Bezinteresowna pomoc innym dosłownie wpływa na nasz mózg i zdrowie. I to bardzo pozytywnie!

Podczas ostatnich badań naukowcy z University of Pittsburgh dali 45 wolontariuszom wiele możliwości. Mogli wykonać zadanie, które przyniosło im korzyści, mogli zaangażować się w działalność charytatywną lub pomóc konkretnemu przyjacielowi w potrzebie. Badanie mózgu wykazało zauważalną różnicę w zależności od ich wyboru. Uczestnicy, którzy zdecydowali się pomóc konkretnej osobie, wykazywali zwiększoną aktywność w dwóch „ośrodkach nagrody” swojego mózgu, ale mieli zmniejszoną aktywność w trzech innych regionach, które pomagają w informowaniu ciała o fizycznej odpowiedzi na stres poprzez ciśnienie krwi i stan zapalny.

Drugie badanie z University of Pittsburgh, tym razem wykorzystując prawie 400 ochotników, którzy zostali poproszeni o opisanie swoich nawyków, wykazało podobne wyniki.

Ludzie, którzy są zaangażowani w działalność charytatywną, rzadziej chorują i żyją dłużej. Wykazano również, że pomoc ma wpływ na poczucie własnej wartości, promuje odmienny pogląd na świat, zmniejsza ryzykowne lub problematyczne zachowania i zapobiega depresji.

Gdy czujesz, że pomogłeś komuś, jest to najlepsze uczucie na świecie. Ponadto jest uzależniające – im więcej pomagasz, tym bardziej się angażujesz i chcesz dać innym od siebie jeszcze więcej. Pomaganie innym to też w pewnym sensie pomaganie sobie.

Na pomaganie innym nigdy nie jest za późno. Sposobów na pomaganie jest tak dużo, ile dostrzegamy ich w swoich możliwościach. Możesz zacząć od wybrania organizacji pożytku publicznego, najlepiej Fundacji Zbieramy Razem, przekazując swój 1 procent. Pamiętaj, nasz KRS 0000518797. A pomagamy naprawdę. Dzięki naszym Darczyńcom w 2018 roku z 1 procenta podatku otrzymaliśmy 308 913,53 zł. Z tej kwoty 52 procent przeznaczyliśmy na sfinansowanie naszym podopiecznym leczenia, 28 proc. na zakup leków i sprzętu, 15 proc. opłacenie rehabilitacji, a 5 proc. na zakup żywności i opału. 

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera