KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Wzruszający gest Państwa Stoińskich - Cyber-oko trafi do Amelki
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

Podopieczna Fundacji Zbieramy Razem, Amelka Branczewska, wkrótce otrzyma cyber-oko. Ten służący do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce system został nagrodzony jako najlepsze osiągnięcie naukowo-techniczne 2013 roku Politechniki Gdańskiej. Sprzęt zostanie przekazany przez Pawła Stoińskiego, syna Pani Teresy Stoińskiej, która była naszą podopieczną. Kobieta przed zachorowaniem czynnie pomagała chorym ludziom, była lekarzem. Po śmierci rodzina chciała upamiętnić Mamę poprzez przekazanie sprzętu komuś innemu, potrzebującemu. Zdecydowali się przekazać sprzęt Amelce.

Dziś Amelka ma dwanaście lat. Urodziła się zdrową, pogodną dziewczynką. Ale radość rodziców trwała tylko cztery lata. Wtedy zauważyli, że z ich ukochaną córeczką dzieje się cos dziwnego. Zamyślona i apatyczna. Przestała wyraźnie pisać i rysować. Zaczęli szukać przyczyny. W kwietniu 2011 roku usłyszeli diagnozę. A raczej wyrok - leukodystrofia metachromatyczna MLD. To bardzo rzadka choroba genetyczna. Prowadzi do całkowitego zaniku centralnego układu nerwowego. „Państwa córeczka umrze w ciągu 5 lat, na tę chorobę nie ma lekarstwa” – usłyszeli od lekarzy. Ich świat runął. Zapadł. Ale nie umarła w nich siła i wiara. Nadzieja w cud.

Owszem cud. W mediolańskiej klinice Amelka, jako pierwsze dziecko na świecie z tą postacią choroby, została poddana eksperymentowi terapii modyfikacji genetycznej z użyciem otoczki wirusa HIV. Śmiertelny wirus uratował jej życie. Choroba nie postępuje, ale niestety zdążyła dużo zniszczyć. Amelka przestała chodzić, mówić. Ale nie straciła woli walki o powrót do normalnego życia. Codziennie od czterech lat, każdego dnia na nowo walczą wraz z nią jej rodzice. Wielogodzinna, wielokierunkowa i co tu kryć – bardzo kosztowna rehabilitacja przekracza już finansowe możliwości rodziców Amelki. Czują się skrępowani, ale dla ich dziecka, dla ich cudu, błagają o wsparcie. Tych, którzy mogą. Którzy ich rozumieją i chcą im pomóc. Mają świadomość, że podobnych próśb jest wiele, ale to ich dziecko. Ich świat. Ich życie. Stąd ta prośba. Niemal błagalna.

Wpłaty można dokonywać na subkonto z dopiskiem „Pomoc dla Amelki Branczewskiej”.

Do wpłat krajowych: ING BANK 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689,
zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697.

Cyber-oko da w domu Branczewskich nową jakość życia. Amelka będzie mogła komunikować się z rodzicami. Urządzenie pozwala bowiem na rozmowę poprzez wybór wielu prostych piktogramów. Zasada działania tego urządzenia jest prosta. Monitor śledzi ruch gałek ocznych użytkownika, który wzrokiem wskazuje właściwą odpowiedź. Oprócz wielu piktogramów z prostymi komunikatami, a także klawiatury za pomocą, której można pisać, urządzenie pozwala ćwiczyć pamięć. Pacjenci mogą też czytać książki, słuchać muzyki i korzystać z Internetu.

- To, co przez tyle lat było nieosiągalne, nagle staje się możliwe? Staje się, jak najbardziej prawdziwe.

A my jesteśmy przekonani, że nasza była podopieczna, Pani Teresa Stoińska, też by tak postąpiła. Bo całe swoje życie pomagała potrzebującym.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera