KRS 0000518797 Fundacja Pomocy Dzieciom - Niech radość z pomagania promieniuje w Waszych domach…
 +48 583 801 311   fundacja@zbieramyrazem.org
KRS 0000 518 797 |   Bip

A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie
I choć przygasł świąteczny gwar
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
Wbrew tak zwanej ironii losu

W radiu znów Beata Rybotycka śpiewa wzruszającą „Kolędę dla nieobecnych”. W pokoju króluje choinka. Udekorowana, z blaskiem światełek. Z kuchni roznosi się zapach wigilijnych potraw. Pozostaje już tylko oczekiwanie na pierwszą gwiazdę na niebie… A świat trochę zwalnia. Wszyscy szukamy pokoju. Także miłości i odprężenia. Taka jest magia Wigilii Bożego Narodzenia. I ta Pasterka, jedyna w swoim rodzaju uroczystość o północy.

Daj nam wiarę, że to ma sens
Że nie trzeba żałować przyjaciół
Że gdziekolwiek są dobrze im jest
Bo są z nami choć w innej postaci
I przekonaj, że tak ma być
Że po głosach tych wciąż drży powietrze
Że odeszli po to by żyć
I tym razem będą żyć wiecznie

Czujemy się bardziej odpowiedzialni za siebie nawzajem. Czuli, wrażliwi. Otwarci na innych. Bo Święta Bożego Narodzenia to coś więcej niż tylko dawanie swoim bliskim prezentów. Tymczasem wokół nas wielu samotnych, zniedołężniałych. Chorych, biednych. Warto rozejrzeć się i sprawić im odrobinę radości, dać im cząstkę magii tych Świąt. To dla Ciebie tak niewiele, a dla nich być może chwila uśmiechu, ciepła… Spróbuj ich odnaleźć. Może są niedaleko. Nie zapukają do Twoich drzwi. Mają swoją godność. Chorobę, cierpienie…

Dookoła wiele organizacji charytatywnych, przez które możesz przekazać datki dla nich. Nie chodzi o wiele, chodzi o możliwości odpowiednie do twojej sytuacji finansowej. Pomyśl. Może zaangażuj w dobroczynność swoje dzieci? Może właśnie powinny nauczyć się, jak rezygnować z czegoś na rzecz innych. Rozejrzyj się po okolicy. Znajdź ludzi w potrzebie. Jedna drobna przysługa może tak wiele zmienić. W Święta Bożego Narodzenia nikt nie powinien czuć się szczęśliwy w oderwaniu od innych. Zwłaszcza w te święta.

Właśnie czas Świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. To wtedy z różnych powodów jesteśmy bardziej hojni niż zwykle. Pragniemy, aby wszyscy, którym w życiu jest ciężko, chociaż w tym czasie poczuli się lepiej. Warto pomagać mądrze i tak, aby ta pomoc nie kończyła się wraz z brzmieniem ostatniej kolędy. Może przy okazji pomagania innym odkryjemy to, co tak naprawdę jest w życiu ważne i na czym warto się skupić?

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole

Chyba nie ma w ciągu roku lepszego czasu, jak właśnie Boże Narodzenie, na otwieranie swoich serc. Na odwagę bycia prawdziwym. To czas, który większość ludzi nastraja pozytywnie. A dodatkowo świąteczny wolny czas skłania do refleksji. Dzięki niej możemy odkryć w sobie nieograniczone pokłady empatii i altruizmu. Czasem wdzięczni za to co mamy stawiamy się w położenie osób potrzebujących. Częściej niż w innych okresach roku odczuwamy potrzebę zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego. Pomaganie może być też motywowane chęcią spłaty za dobro, które kiedyś od kogoś otrzymaliśmy. A przecież pomagając, zwyczajnie poprawiamy sobie samopoczucie.

Naprawdę nie trzeba mieć zasobnego portfela, aby nieść pomoc. Wystarczy dobra wola i odrobinę chęci. Każdy ma coś, co może dać innym. Nawet drobne rzeczy mają ogromne znaczenie. A okazji do niesienia bezinteresownej pomocy w okresie świątecznym nie brakuje.  Warto znaleźć swój być może niepowtarzalny sposób, albo skorzystać z istniejących akcji przygotowanych przez fundację?

A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie
I choć przygasł świąteczny gwar
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
Wbrew tak zwanej ironii losu

 Może moglibyśmy pomóc w znalezieniu pracy, napisaniu pisma, sfinansowaniu korepetycji, czy obiadów w szkole dla dzieci z ubogiej rodziny? Albo zwyczajnie wziąć kogoś za rękę i zaprosić do siebie na obiad? Przejść się z tą osobą na spacer? Pewnie na co dzień nie ma takiej osoby, z którą mogłaby się przejść… Każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat… Czyjś świat.

Wokół nas jest wielu potrzebujących. Wykorzystajmy ten przedświąteczny najlepszy czas, aby odkryć w sobie radość dzielenia się z potrzebującymi. By przy wigilijnym stole odczuć tę przeogromną radość z pomagania. Bo dałem komuś trochę swojego serca. A to prędzej czy później do nas wróci. Najlepiej oddają to słowa wypowiedziane przez naszego rodaka Papieża Jana Pawła II: „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.

Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole

Niech radość z pomagania promieniuje w Waszych domach, nie tylko przy wigilijnym stole. Dobrych świąt życzy Fundacja Zbieramy Razem z podopiecznymi.

Obserwuj Nas w Mediach Społecznościowych

Wesprzyj Nas Darowizną

Zapisz się do newslettera